Lightning Network Nedir? Bilinmesi Gereken Detaylar

0 17

Kripto paraların geliştirildiği ilk günden günümüze kadar olan süreçte, bu alana olan ilgide büyük bir artış meydana geldi. Özellikle Bitcoin ağının kullanımında bu yoğunluğun daha fazla arttığı ifade edilebilir. Bahsedilen artışa bağlı olarak ölçeklenebilirlik sorunları yaşanmaya başlamıştır. İlgili problemlerin aşılması için ise Lighting Network geliştirilmiştir. Peki, Lighting Network nedir? Nasıl çalışır?

Lighting Network Nedir?

Bitcoin Blockchain, bu alana olan ilginin artmasına bağlı olarak ağlarda yoğunluklar yaşanmaya başlamıştır. Bahsedilen durum ise ölçeklenebilirlik problemlerinin net olarak görülmesine neden olmuştur. Lighting Network, burada genel hatları ile bahsedilen sorunların tamamen ortadan kaldırılması için ağ yoğunluğu sorununu ortadan kaldırmayı hedefler. Bunun için saniye başına işlem yapılma kapasitesinin arttırılmasına odaklanılır.

Lighting Network; blockchain zincirinden tamamen bağımsız olacak şekilde kodlanan ve bu platform üzerine inşa edilen bir transfer ağı olarak ifade edilebilir. İlgili ağın direkt olarak Bitcoin Blockchain üzerine inşa edilmesi, kripto para birimlerine çift yönlü ödeme kanalları oluşturmasını sağlar. Böylece kullanıcılar herhangi bir ağ yoğunluğuna takılmaz ve kısa bir süre içerisinde gerekli olan işlemleri tamamlar.

Bahsedilen sistemin kullanımı için öncelikle tarafların karşılıklı olacak şekilde ödeme kanallarını oluşturması gerekiyor. Daha sonra ise cüzdanların kullanımı ile istenen transfer işlemleri gerçekleştirilebilir. İlgili yöntemin bir diğer avantajı ise işlem ücretlerine ilişkindir. Lighting Network ile işlem ücretleri de eskiye göre daha makul olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri