File Coin Nedir? Merkezsiz Dosya Depolama

0 12

Verilerin depolanması ve bunların güvenliklerinin tam olarak sağlanması, günümüzün en önemli sorunlarından biridir. Online ortama yapılan depolamalar, aslında verilerin üçüncü kişilere emanet edilmesi anlamına geliyor. Emanet edilmesi ise veri güvenliği için ciddi bir risk. Filecoin, bahsedilen türden sorunların kalıcı olarak çözülmesi için geliştirilmiştir.

Veri depolama denildiğinde insanların aklına ilk olarak sabit diskler gelir. Ancak verilerin çok büyük olması ve sürekli erişim sağlamanızın gerekliliği, online olarak bu işlemin yapılmasını zorunlu kılar. Bunun güvenli bir şekilde yapılması ve risklerin ortadan kaldırılması için merkezsiz yapılardan yardım alınmalıdır. Burada yer alan prensiple geliştirilen File Coin nedir sorusun cevabına dair detayları sizler için derledik.

File Coin Nedir?

Filecoin, verileri parçalara bölerek depolanmasını sağlayan merkezsiz bir sistemdir. Protocol Labs tarafından geliştirilmiştir. Verilerin birden fazla noktada, aynı anda depolanmasını mümkün kılar. Bu sayede veri güvenliği en üst seviyede sağlanmış olur. Verilere ulaşmak isteyenler, farklı noktadaki verileri tek tek ele geçirmesi gerekir. Böyle bir işlem ise imkansızdır. Ayrıca verilerin tekrardan bir bütün haline getirilmesi, sadece Filecoin tarafından yapılabilir.

Fil coin nedir sorusu ise sistemin işlerliği ile yakından ilgilidir. FIL, bu ekosistemin yerel tokenı olup, ödüllendirme ve ücretlendirmede kullanılır. Veri depolayan kullanıcılara FIL verilir ve ödüllendirme bu şekilde gerçekleştirilir. Sistemin devamlılığının sağlanmasında FIL, önemli bir yere sahiptir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri