Ergenlik Döneminde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Ergenlik dönemindeki zamanlarda Cilt Bakımı nedir ve nasıl olmalıdır? Doğru ve pratik öneriler

0 292

Ergenlik döneminde cilt bakımı bu yaş döneminde olan tüm kadın ve erkekler için önem taşıyor. Özellikle cildin yağlanması ve sivilce gibi sorunları beraberinde getirmesi ergenlik döneminde cilt bakımın dikkatli şekilde yapılmasını gerektiriyor.

Ergenlik Döneminde Cilt Bakımı İçin Yapılacaklar

Ergenlik sivilcesi diye adlandırılan sivilceler esasında yağ bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır. Bu iltihaba neden olan bakteriler de herkesin cildinde bulunur. Fakat yağ salgısının fazla olması ve yağ içinde görülen değişikler de bu bakterinin çoğalmasına neden olacaktır.

Yağlanma yaşanan deride önce siyah ve beyaz yapıdaki yağlı kabarcıkların ortaya çıkması görülür. Bu oluşumlar estetik açıdan kötü bir görünüm verdileri gibi özellikle ergenlik psikolojisi ile beraber rahatsız edici bir durum oluştururlar.

Ergenlik döneminde cilt bakımı için en önemli noktaların başında sivilcelerin sıkılmamasıdır. Sivilcenin sıkılması yağ oranın sürekli olarak artmasına neden olur ve bu durum da yeni sivilceler yaratır. Ayrıca doktor tarafından tavsiye edilecek cilt bakım losyonlarının da düzenli olarak kullanılması, cips, çekirdek gibi aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulması da gerekecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Bahis Siteleri