Defi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0 7

Geleneksel finans sistemi, uzun yıllardır beklenti ve ihtiyaçları karşılamasına rağmen farklı eksiklikleri ile dikkat çekiyor. Bu eksikliklerin giderilmesi ve daha adil bir finans ortamı oluşturulması için Defi uygulamaları geliştirildi. Peki, Defi nedir? Ne işe yarar? Avantajları nelerdir? Defi ile ilgili olan bu soruların cevaplarını ve merak edilen diğer hususları sizler için araştırdık.

Defi Nedir?

Defi; merkezsiz finans sistemidir. Adından da anlaşılacağı gibi bu sistemin herhangi bir merkezi yapı ile bağlantısı yok. Bundan dolayı sisteme bankaların, devletlerin veya benzeri otoritelerin dışarıdan müdahale etmesi ihtimal dahilinde bile değil.

Geleneksel sisteme bakıldığında sistemin sürekli kontrol altında tutulduğu görülecektir. Bankalar ve benzeri kuruluşların müdahalesi ile para arzı kontrol edilir. Para arzı ile de bütün sistem dolaylı olarak kontrol edilmeye çalışılır. Yaşanan krizlerde bankaların zarar etmesi ve sistemin genel manada çökmesi gibi durumlar, merkezsiz finans sistemini adeta zorunlu hale getirmiştir.

Geleneksel sisteme erişim sağlamak da kolay değildir. Bu durum nedeni ile dünya genelinde yüz milyonlarca insanın sisteme erişemediği ifade ediliyor. Bahsedilen yüz milyonlarca insanın olmaması, sistem açısından önemli bir kayıp.

Merkezsiz finans sistemi ile kullanıcıların sisteme ulaşması çok kolay. Sadece internetin bulunması gibi bir şart var. Bu şartı sağlayanlar Defi uygulamalarına erişim sağlayabilir ve istedikleri finansal işlemi yapabilir. MetaMask cüzdan ile işlem için gerekli olan ödemenin yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Ancak bunun da internet üzerinden yapılabiliyor olması, çok önemli bir avantajdır.

Merkezi bir otoritenin sisteme müdahale edememesi, daha adil bir ortamın oluşması adına önemlidir. Kullanıcılar, ihtiyaçlarını buradan etkili ve sorunsuz bir şekilde karşılar. Ancak Defi uygulamalarının henüz yeni olduğu ve bazı eksiklikleri bulunabileceği de unutulmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.